Novodobá žena

Říjen 2018

50 odstínů mne a vesmíru

20. října 2018 v 17:09 | Pac a pusu Lolle |  Téma týdne
Nikdy bych nevěřila, že tak moc podlehnu vesmíru. Chápu, že každý je na něco jiného, ale ten nezájem některých lidí okolo mě, mě ubijí. Je to možná ohrané téma, ale je to, ať už se to někomu líbí nebo ne fakt. Fakt o tom, že díky planetě tu jsme a místo toho, abychom si jí vážili, jí ničíme.
Pokud bych měla začít popisovat odstíny mé osobnosti začnu tím, že nic není jednoduché, jak se zdá. Ano vypadám jako jednoduchá holka a i tak se chovám, ale uvnitř mě je něco úplně jiného než na povrchu. Pomineme-li různé myšlenkové pochody ohledně mého života, což je tak 40%, tak bych se ráda přesunula k mým 80% myšlenkových pochodů mne a vesmíru.

Vesmír je starý přes 13 miliard let. Naše Země je stará 4,5 miliardy let a člověk? Homo sapiens - byl zaznamenán asi před 200 000 lety. Ty čísla jsou neuvěřitelná a podle mě málo kdo možná nikdo si nedokáže představit, jak moc jsou velká. A jakou chvilku života vesmíru tu jsme.


Fascinuje mě, co všechno se muselo stát, abychom tady a teď byli.

Například měsíc moc lidí ho nevnímá, nebo naopak vnímají, až moc s projevy jak na ně měsíc působí o úplňku a podobně. Ovšem podstatné je to, že nebýt měsíce nemáme stabilní klima a nepřežili bychom. V dnešní době stále nevíme, jak vznikl měsíc, ano jsou různé teorie, jedna z nich nejvíce zastávaná vědci o které často slýchávám v dokumentech je, že do nás jiná planeta narazila a tím se utvořil měsíc, není to samozřejmě tak jednoduché jak píši, ale tomuhle tématu mohu věnovat celý článek, takže to dále nebudu rozebírat. Další děsivou skutečností budoucích lidí je, že se od nás měsíc stále vzdaluje a to 3,8 cm za rok. Asi nezažijeme odpoutání měsíce od Země, ale ta skutečnost že k tomu v budoucnu dojde je tady.


Když opustíme naši Zemi a přesuneme se k vesmíru jako první bych chtěla podotknout z čeho se vlastně skládá. Dnes odhadujeme, že svítící hmota tvoří pouhé procento z celkové hmoty a energie vesmíru. Pak je tu temná hmota ta tvoří 23% vesmíru. Kdy tuto hmotu lze pozorovat jenom díky jejímu gravitačnímu vlivu na okolní objekty tvořené běžnou "svítící" hmotou. Pak tu máme velké procento temné energie a ta tvoří 73% vesmíru. Kdy se temnou energií vysvětluje zrychlování vesmíru.


Jsem plná vesmírných okamžiků, fotografií pořízených Hubbleovýmteleskopem... Mohla bych o tom mluvit hodiny. Ale myslím si, že představa mých 50 odstínů je dokonána.
Ráda bych se na svém blogu věnovala článkům o vesmíru a ráda bych znala váš názor, zda to v dnešní době čtenáře zajímá nebo naopak.


Předem moc děkuji za odpovědi.


Pac a pusu Lolle


Snímky pořízené Hubbleovým teleskopem!